Vývoj Staré radnice
Mezi Zelným trhem a náměstím Svobody se nachází vůbec nejstarší světská stavba v Brně nesoucí označení Stará radnice. Jak postupoval její vývoj až do dnešního dne?
Počátky této budovy sahají až do 13. století, kdy Brno konečně získalo městská práva. V roce 1243 zde měl navíc sídlo tehdejší rychtář. Zajímavé je i umístění Staré radnice. Stojí totiž na spojnici dvou největších městských tržišť – Horního (Zelný trh) a Dolního trhu (Náměstí Svobody).
Roku 1343 se Stará radnice stala místem, kde se scházela městská rada. Jako radnice v pravém slova smyslu začala lidem sloužit od roku 1373.
Mezi lety 1494 a 1585 bylo toto místo považováno za vůbec nejbezpečnější v Brně. Z tohoto důvodu se zde uložily Moravské zemské knihy a další důležité dokumenty.
Postupem času bylo stále zapotřebí více a více místa. Nejprve se proto Stará radnice začala různě rozšiřovat, ovšem po dlouholetých dohadech v roce 1935 celou městskou správu přesunuli radní do nedalekého Zemského domu na Dominikánském náměstí. Tomu se následně začalo říkat Nová radnice a původní sídlo je naopak od té chvíle označováno jako Stará radnice.
Ta začala následně chátrat, jelikož jí začalo být upíráno na pozornosti. Koncem 50. let 20. století se však město konečně rozhodlo pro rekonstrukci. Budovu poté začaly trápit i statické potíže spočívající v postupném klesání radniční věže. Kvůli nedostatku finančních prostředků Brno zahájilo opravy až o několik let později.
V současné době zde má sídlo Brněnské kulturní centrum. Často se zde pořádají nejrůznější výstavy i koncerty. V přízemí věže se nachází průjezd, ve kterém je umístěn typický brněnský drak a brněnské kolo. Děkujeme Davidovi Arnerovi za fotografie, jeho tvorbu můžete sledovat zde http://www.photorecrods.cz